Sizin İçin Sayfa Hazırlanıyor...
TÜRK KAHVESİ TÜRK’LERİN DÜNYAYA ARMAĞANIDIR

TÜRK KAHVESİ TÜRK’LERİN DÜNYAYA ARMAĞANIDIR

 Kahve bitkisinin bu topraklarda yetişmemesine rağmen "Türk kahvesi" ismini almasının ilginç öyküsü için tarihin sayfalarında küçük bir gezinti yapmamız ve Afrika kıtasına gitmemiz gerekiyor. 

Kahvenin ilk vatanı bugünki Etiyopya'daki  (Habeşistan)Kaffa bölgesi, adını da buradan aldığı düşünülüyor. Ortaçağ sonlarına doğru Güney Habeşistan'dan Yemen'e geliyor, çok rağbet görüyor ve Mekke'de yaygın olarak kullanılmaya başlıyor. 

Yemen'in Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı  topraklarına katılmasının ardından batılıların Muhteşem Süleyman dediği Kanunu Sultan Süleyman zamanında   Yemen valisi Özdemir Paşa bu çok sevdiği içeceği İstanbul'a Saray'a getiriyor. 

TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜ

Unique( tek, benzersiz, eşsiz) bir ürün olan Türk kahvesi İstanbul'a gelişinin ardından önce sarayda, sonra evlerde ve kahvehanelerde tüketilmeye başlıyor. Fincan-Tepsi

Türkler kahveyi kendilerine özgü yöntemleri ile kavurur, öğütür, pişirir ve içerler. Türk kahvesi ismi bu Türklere özgü pişirme ve sunum şeklinin ismidir. Yeme, içme kültürümüzde yerini almış, itibarını giderek arttırmıştır.

Türk kahvesi kültürü denildiğinde; kavurma, öğütme, pişirme ve sunum adabı hatırlanır.

Yeşil çekirdek (çiğ)  kahve  tavalarda kavrulur, el değirmenlerinde çekilir ve bakır cezvelerde pişirilir, porselen fincanlarda sunulurdu. Geçmişten bu güne fincan kahve kültürümüzün en önemli objelerinden birisidir. Osmanlı için çok sayıda tanınmış porselen firması  Türk kahvesi fincanı üretmiştir. 17-18-19. Yüzyıllardaki bu fincanlar günümüzde koleksiyonerlerin değerli koleksiyonları içinde yerini almıştır.Türk kahvesi kültürü kendine has  özünden kopmadan, gelişerek  günümüze kadar gelmştir.

TÜRK KAHVESİNDE ÖNEMLİ İNOVASYONLAR

Kahve kavurmaya "Tahmis" denir.  Mehmet Efendi dünyanın ilk kahve sokağı olan Tahmis Sokakta  1871 yılında,  bir ilki gerçekleştirerek  çekirdek kahveyi kavurup, öğütüp, paketliyerek bitmiş ürün (product  finish) olarak tüketiciye sunmuştur. Kahvenin bu şekilde paketlenerek  sunulması sonrası Mehmet Efendi Kurukahveci Mehmet Efendi olarak anılmaya başlanmıştır.

 1871 yılından bu yana 149 yıldır kahve severlerin  beğenisini kazanan lezzetli kahve pazarlama başarısı ile önce folya ambalajla, daha sonra tenekekutu  ambalajla kahve severlere Yurt içi ve Yurt dışında ulaşır olmuştur.Türk Kahvesi- Mehmet Efendi Ürünleri

2014 yılında tek fincanlık Türk kahvesi ambalajı ile her seferde bir poşet açarak ev ve evdışı  kullanıma da uygun olan yeni ürün kahveseverlerle buluşturulmuştur. 

TÜRK DİASPORASI

Türk kahvesi kültürü Osmanlı coğrafyası topraklarında giderek yayılmıştır.Türklerle birlikte bir çok ülkeye giden  Türk kahvesi, gittiği coğrafyalarda tanınmış, sevilmiş ve daha çok kişi tarafından tüketilmeye başlanmıştır.,.

Yurt dışında 7 milyon civarında Türk vatandaşı yaşamaktadır, bu sayı ile diasporada en fazla nüfusa sahip 2. Ülke Türkiye'dir.  Türkler gitikleri coğrafyalarda Türk kahvesi kültürü gönüllü  elçiliğini en iyi şekilde yapmışlar, Türk kahvesinin ve kültürünün tanınmasına , sevilmesine  katkı sağlamışlardır.

KAHVE VE SAĞLIK

İletişimde  sohbetin bahanesi olan Türk kahvesi, aynı zamanda çok sağlıklı bir içecektir

Miktarı azdır, doyurucudur, enerji verir, tok tutar, vücudu ve beyni dinç tutar, karaciğeri korur, motivasyonu arttırır, keyif verir.. Günde en fazla 3-4 fincan içmek şartıyla sayısız faydaları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

"Kahve çekirdeği farklı kimyasal maddeler içerir. Bunların içinde çeşitli yağlar, karbonhidratlar(şekerler) ve çok sayıda proteinler vardır. Ayrıca değişik antioksidanlar da kahve çekirdeğinin bileşenlerindendir. 

Kaynak: Kahve ve Sağlık-Prof.Dr.Hamdi Akan-Mikado Yayınları- Sihirli Molekül Kafein- sayfa:21"

TÜRK KAHVESİ MAKİNELERİ

Osmanlıda pirinç mangallar geniş gövdeli cezvelerde pişirilen Türk kahvesi  bakır, gümüş, çelik cezvelerde sonrasında, evlerde ve ev dışı tüketimde cezve, elektrikli cezve , plate gibi araçlarla pişirilmiş ve tüketilmiştir. 

Türk kahvesi tüketiminin artması küçük ev aletleri pazarının gelişmesi, pazarda bir boşluğun fark edilmesini sağlamıştır. 

2003 yılında Arçelik,  Kurukahveci Mehmet Efendi iş birliği ile ilk Türk kahvesi Makinesinin üretimi için çalışmalara başlamıştır. Birlikte  uzun çalışmalar ve  lezzet testleri yapılmıştır.  

2004 yılında ilk Türk kahvesi Makinesi Telve küçük ev alettleri pazarındaki yerini almıştır. Telve'de Türk kahvesinin her fincanda  aynı standartta , yaklaşık  3 dakika gibi kısa ir sürede  lezzetli, bol köpüklü  hazırlanıyor  olması kahve tüketicisinin beğenisini kazanmıştır. 

Arçelik ve Kurukahveci Mehmet Efendi'nin işbirliği devam etmiş ve Telve'nin Yurt dışı tanıtımının Kurukahveci Mehmet Efendi tarafından yapılması konusunda işbirliğine devam  edilmiştir.

Türk kahvesi makinesinin kullanımı Telve'den sonra ev ve evdışında giderek artmıştır. ABD'den başlayarak Avrupa,  Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkelerinei ihracatı gerçekleşmiştir. 

İlk Türk kahvesi makinesi olan Telve yurtiçi ve yurt dışında tasarımıyla  pek çok ödül kazanmıştır. 

ARÇELİK TELVE BAŞARISININ ARDINDAN ÜRETİLEN TÜRK KAHVESİ MAKİNELERİ

Telvenin tüketicinin beğenisini, teveccühünü kazanmasının 10 yıl sonra pazara yeni bir  Türk kahvesi makinesi sunulmuştur. Arzum firmasının OKKA markası Türk kahvesi makinesi pazarındaki 2. Üründür. Her yeni ürün yenilikler ve farklı özellikler ile kahveseverlerin beğenisini kazanmıştır.

Bugün Türk kahvesi makinesi pazarında ;

Arçelik (2004), Arzum (2014) ,Fakir (2016), Conti, Altus, Grundig,  Tefal, Karaca, Korkmaz,  Vestel,  Bayıner, Selamlique kapsüllü Türk kahvesi Makineleri küçük ev aletleri pazarında yerini almış ve satış hacmini arttırarak üretimlerini sürdürmektedir..  

Markaların farklı modelleri ile 15  den fazla  Türk kahvesi makinesi pazara sunulmuş bulunmaktadır. Bu  markaların dışında fason olarak yaptırılan Türk kahvesi Makineleri de bulunmaktadır.

TÜRK KAHVESİ MAKİNELERİNİN TÜRK KAHVESİ PAZARINA ETKİSİ

Türk kahvesi makineleri ve Türk kahvesi tüketimi arasındaki etkileşim karşılıklı olmuştur.  Türkiye'de kişi başı kahve tüketimi 2007 yılında 250 gr civarında iken bugün bu rakam kişi başı  1.000 gr civarında olarak 13 yılda 4 katı bir artış göstermiştir.

Türk kahvesi severlerin  yaş ortalaması  giderek düşmekte, lise ve üniversite gençleri Türk kahvesini severek içmekte ve ardından Türk kahvesi falı ilgileri giderek artmaktadır.

Türk kahvesi tüketiminin artması aynı zamanda Türk kahvesi makineleri pazarını da önemli ölçüde büyütmüştür. Makine pazarındaki markaların ve markalara ait modellerinin, rekabetin  artması,  pazarın büyümesinin en önemli değişkenleri olmuştur.

Türk kahvesinin ve Türk kahvesi makinelerinin ihracatı da yıllara göre giderek önemli bir artış göstermektedir.

(Dagıtım Kanalı-Beyaz Eşya Eylül/2020)
   TÜRK KAHVESİ TÜRK’LERİN DÜNYAYA ARMAĞANIDIR
TÜRK KAHVESİ TÜRK’LERİN DÜNYAYA ARMAĞANIDIR
Fincan-Tepsi
Fincan-Tepsi
Türk Kahvesi- Mehmet Efendi Ürünleri
Türk Kahvesi- Mehmet Efendi Ürünleri

Görüş

Görüş Gönder

Görüşünüz gönderildi. Onaylandıktan sonra görüntülenecektir.
Zamanaşımı. Görüşünüz gönderilemedi!
* Tüm bilgiler girilmelidir.
* e-posta adresiniz hiç bir şekilde başkaları ile paylaşılmayacak ve size e-posta gönderilmeyecektir.